MariDent

Jak poradzić sobie z halitozą?

Nieprzyjemny zapach z ust, czyli jak poradzić sobie z halitozą?

Nieświeży oddech należy do stosunkowo częstych, a zarazem wstydliwych przypadłości, które mogą powodować wyraźny dyskomfort psychiczny. Halitoza, bo o niej mowa, w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do całkowitego wycofania się z życia towarzyskiego, kiedy wiemy, że nasz oddech jest nieprzyjemny dla otoczenia. Warto więc poznać przyczyny tego powszechnego problemu, a także dowiedzieć się, jak sobie z nim poradzić – zwłaszcza jeśli ma on podłoże chorobowe.

Czym jest halitoza?

Każdemu z nas z pewnością zdarza się od czasu do czasu wyczuwać u siebie nieświeży oddech, na przykład po zjedzeniu niektórych pokarmów o bardzo intensywnym zapachu. Halitoza jest jednak stanem, w którym taka nieprzyjemna woń z ust utrzymuje się cały czas, niezależnie od diety. Co istotne, o problemie tym mówimy wyłącznie wtedy, gdy przykry zapach jest wyczuwalny zarówno przez osobę zmagającą się z halitozą, jak i przez jej najbliższe otoczenie.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust

Aby podjąć skuteczne działania, które pomogą pozbyć się nieświeżego oddechu, w pierwszej kolejności należy ustalić jego przyczynę. Pomóc może w tym doświadczony stomatolog. Powody halitozy bywają bowiem różnorodne, a niektóre z nich mają podłoże czysto fizjologiczne. Przykry zapach z ust czasem jest rezultatem zmniejszonej produkcji śliny np. po przespanej nocy albo dłuższym poście. Najczęstszą przyczyną halitozy są jednak bakterie rozkładające substancje białkowe ze śliny oraz resztek pokarmowych. Efektem ubocznym tego procesu są lotne związki siarki i to właśnie one odpowiadają za nieświeży oddech.

Warto wspomnieć też, że do nieświeżego oddechu może przyczyniać się również palenie papierosów, a także rozmaite schorzenia. Wówczas mówi się o halitozie patologicznej. Mogą ją wywoływać choroby układu pokarmowego, zapalenie zatok czy dolegliwości ze strony układu oddechowego. Stomatolog powinien więc w pierwszej kolejności wykluczyć przyczyny halitozy spoza jamy ustnej i dopiero wtedy podjąć dalsze kroki.

Jak rozwiązać problem halitozy?

Jeżeli przyczyna halitozy zlokalizowana jest w jamie ustnej, podstawowym sposobem rozwiązania problemu będzie zmiana nawyków na prawidłowe. Zęby należy dokładnie szczotkować minimum dwa razy dziennie pastą z fluorem oraz dokładnie nitkować przestrzenie między nimi i używać płynu do płukania. Należy też pamiętać o czyszczeniu języka, na którym również zbiera się mnóstwo bakterii.

W przypadku, gdy zmiana nawyków w obrębie higieny jamy ustnej nie pomoże w pozbyciu się halitozy, należy skonsultować się z lekarzem. Stomatolog zapewni wsparcie w zlokalizowaniu źródła dolegliwości i zasugeruje kolejne kroki do podjęcia w celu rozwiązania problemu.

Nieprzyjemny zapach z ust, czyli jak poradzić sobie z halitozą?