MariDent

Paradontoza – jak leczyć

Paradontoza – jak leczyć i zapobiegać zapaleniu przyzębia

Większość z nas doskonale wie, że brak odpowiedniej higieny jamy ustnej na co dzień może doprowadzić do próchnicy, a więc najpowszechniejszej choroby dotyczącej uzębienia. Niewłaściwe dbanie o zęby i dziąsła niekiedy skutkuje jednak wystąpieniem znacznie poważniejszego schorzenia, niemożliwego do całkowitego wyleczenia. Mowa o paradontozie, nazywanej również zapaleniem przyzębia, której objawy często bywają lekceważone, a brak odpowiedniego leczenia może skończyć się nawet całkowitą utratą zębów.

Jakie są przyczyny paradontozy?

Paradontoza jest po próchnicy najbardziej rozpowszechnioną chorobą w obrębie jamy ustnej. Przy jej nieodpowiedniej higienie namnażają się w niej bakterie, co prowadzi do pojawienia się na powierzchni zębów płytki nazębnej. Osłabia ona i uszkadza zęby, a nieleczona zmienia się w kamień, pod którym drobnoustroje dalej się rozwijają, wywołując przewlekły stan zapalny. Wówczas uszkodzeniu ulegają struktury odpowiadające za utrzymanie zębów w zębodole, a więc nie tylko dziąsła, ale też kości żuchwy i szczęki. W rezultacie paradontoza może doprowadzić do całkowitej utraty uzębienia.

Warto wiedzieć, że nieprawidłowa higiena jamy ustnej jest najważniejszą przyczyną pojawiania się paradontozy, lecz nie jedyną. Do czynników ryzyka można też zaliczyć:

  • występowanie choroby w rodzinie,
  • osłabiony układ odpornościowy,
  • wiek powyżej 35-40 lat,
  • palenie papierosów,
  • cukrzycę typu 2,
  • dietę bogatą w wysoko przetworzoną żywność.

Objawy paradontozy

Zapalenie przyzębia jest chorobą rozwijającą się powoli, której początkowe objawy można łatwo zbagatelizować. Jeśli jednak wejdzie ona w zaawansowane stadium, jej całkowite wyleczenie będzie niemożliwe. Początkowymi symptomami mogącymi wskazywać na paradontozę jest bolesność i obrzęk dziąseł, a zwłaszcza ich krwawienie. Są to alarmujące objawy, które powinny skłonić do niezwłocznej wizyty u stomatologa. Jako że schorzenie uszkadza struktury utrzymujące zęby, kolejnym powodowanym przez nią problemem jest odsłonięcie kieszonek dziąsłowych, przykry zapach z ust, nadwrażliwość zębów i wreszcie ich chwianie się. Bez interwencji stomatologa w najgorszym przypadku może dojść do wypadania zębów.

Zapobieganie i leczenie zapalenia przyzębia

Zaawansowana paradontoza to bardzo poważny, a co najważniejsze, nieuleczalny problem, dlatego tak istotne w jej przypadku jest zapobieganie. Odpowiednia higiena jamy ustnej pozostaje kluczowa, a w przypadku pierwszych niepokojących objawów, poza szybką wizytą u dentysty, należy wdrożyć też prawidłowe nawyki pielęgnacyjne, używać nici dentystycznej i płukanek, a także zmienić szczoteczkę na bardziej miękką.

W gabinecie stomatologicznym lekarz może zaś przeprowadzić usuwanie płytki lub kamienia nazębnego (w tym w obrębie kieszonek dziąsłowych); niekiedy w terapię włączane są też antybiotyki mające wyeliminować pozostałe bakterie. Przy zaawansowanej paradontozie stosuje się natomiast zabiegi chirurgiczne (np. kiretaż) redukujące objawy i spowalniające postęp choroby. W Marident w Tarnowskich Górach przygotujemy, a następnie wdrożymy indywidualny plan leczenia zapalenia przyzębia, a przy niepokojących symptomach udzielimy wskazówek, jak uchronić się przed paradontozą.

Paradontoza – jak leczyć i zapobiegać zapaleniu przyzębia