Stomatologia, endodoncja, implanty zębów Tarnowskie Góry | MariDent

Leczenie zębów w narkozie

stomatologia w narkozie tarnowskie góry

Lekarze z Centrum Stomatologii Marident z powodzeniem realizują leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym czyli w tzw. narkozie. Są to zarówno zabiegi chirurgiczne i implantologiczne, leczenie zachowawcze i endodontyczne, szeroki zakres leczenia protetycznego odbywające się przy udziale dwóch zespołów:

 • Anestezjologicznego (lekarz anestezjolog wraz z pielęgniarką anestezjologiczną)
 • Stomatologicznego (chirurg, stomatolog ogólny, endodonta wraz z asystą stomatologiczną)

Kiedy leczymy zęby pod narkozą?

Rozwiązanie to jest bardzo komfortowe dla pacjentów z tzw. dentofobią czyli panicznym strachem przed dentystą oraz osób, które nie chcą nic czuć a nawet nie chcą pamiętać o zabiegu. Należy zaznaczyć, że w trakcie zabiegów w znieczuleniu ogólnym możliwe jest leczenie wielu zębów co często zajmuje kilka godzin. Leczenie w narkozie pozwoli całkowicie wyeliminować przykre odczucia i wspomnienia z zabiegu. Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym często również wskazane jest w przypadku wielu chorób, które mogą utrudniać kontakt chorego z lekarzem.

Czy leczenie w narkozie jest bezpieczne dla dzieci?

W Centrum Stomatologii Marident dysponujemy nowoczesnym sprzętem anestezjologicznym i wykwalifikowaną kadrą specjalistów. Specjalnie opracowana procedura znieczulenia i możliwość nieustannej kontroli stanu Dziecka, eliminują ryzyko pojawienia się powikłań. Dzięki temu, zabiegi przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, są w pełni bezpieczne dla naszych Małych Pacjentów. Po wszystkim Dziecko wybudza się w towarzystwie Rodziców w kameralnym, specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu. Nasi lekarze są do dyspozycji Rodziców – w każdej chwili, w razie ewentualnych wątpliwości, mogą się z nimi skonsultować.  

Ta forma znieczulenia doskonale sprawdza się, gdy zmiany próchnicowe są bardzo rozległe i charakteryzuje je znaczny stopień zaawansowania. Nawet bardzo poważne ubytki w wielu zębach można naprawić podczas zaledwie jednej wizyty. Leczenie w narkozie jest też rekomendowane w przypadku Dzieci, borykających się z poważną dentofobią, nadpobudliwością psychoruchową i różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

protetyka tarnowskie góry

Jak przebiega leczenie zębów pod narkozą?

Znieczulenie ogólne (tzw. narkoza) wyłącza świadomość a tym samym odczuwanie bólu. Od początku znieczulenia do jego końca pacjent znajduje się w spokojnym podobnym do snu stanie. Znieczulenie rozpoczyna się od podania środka nasennego przez wkłutą do żyły specjalną igłę. Wystarcza to do przeprowadzenia krótkiego zabiegu (krótka narkoza dożylna). Podczas dłuższych zabiegów znieczulenie utrzymuje się poprzez podawanie dożylnych środków. Znieczulenie „na maskę” polega na podawaniu tlenu i środków lotnych przez obejmującą usta i nos, przylegającą do twarzy maskę.
W „znieczuleniu intubacją” tlen i środki wziewne podawane są poprzez rurkę intubacyjną, która wkładana jest do tchawicy po zaśnięciu pacjenta i usuwana przed Jego obudzeniem. Intubacja zapewnia prawidłowe oddychanie i chroni płuca przed zachłyśnięciem.

Wybór rodzaju znieczulenia dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Lekarz proponuje takie postępowanie, które nadaje się najlepiej do danego rodzaju zabiegu i które jest najmniej obciążające dla organizmu pacjenta.

Poważne zagrażające życiu powikłania związane ze znieczuleniem (np. zatrzymanie akcji serca) są bardzo rzadkie. Stosowane obecnie znieczulenie ogólne w Centrum Stomatologii Marident poprzez dokładne podawanie minimalnych dawek i łączenie różnych środków, jak też zastosowanie sztucznej wentylacji umożliwia maksymalnie bezpieczne przeprowadzenie pacjenta przez okres zabiegu.

W celu uniknięcia komplikacji konieczne jest dobre sterowanie oddechem, krążeniem krwi i innymi ważnymi funkcjami organizmu, które są dokładnie i bez przerwy monitorowane przez naszych specjalistów.

Jak się przygotować do leczenia zębów pod narkozą?

Kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz prowadzący wraz z lekarzem anestezjologiem. Leczenie w znieczuleniu ogólnym poprzedzone jest dokładnym wywiadem i zleconymi badaniami.

Pacjent otrzymuje w trakcie takich konsultacji wskazania oraz zalecenia jak przygotować się do zabiegu.

Podstawowe zalecenia:

 • U osoby dorosłej 6 godzin przed zabiegiem nie wolno nic jeść ani pić a u dziecka okres ten wynosi 4 godziny
 • Na 2 godziny przed zabiegiem w celu oczyszczenia żołądka z zalegających kwasów należy wypić pół szklanki wody (około 100ml)
 • Leki należy przyjąć o zwykłej porze, można je popić łyżką wody.
 • Trzeba mieć zapewniony transport po zabiegu z dorosłą osobą towarzyszącą.
 • Nie wolno pić alkoholu 24 godziny przed zabiegiem.
 • Nie wolno nakładać makijażu i kremu.
 • Wskazane jest zaprzestanie palenia papierosów 4 godziny przed zabiegiem.
 • Należy usunąć protezy zębowe i szkła kontaktowe (już w klinice).
 • Należy zdjąć i pozostawić w domu zegarek, wszelką biżuterię oraz spinki do włosów.
 • Należy założyć wygodne luźne ubranie, zabrać ze sobą dodatkową parę grubych skarpet.
 • Nie wolno 24 godziny po zabiegu pić alkoholu, prowadzić pojazdów, obsługiwać urządzeń mechanicznych.
 • W czasie 24 godzin po zabiegu należy unikać prowadzenia pojazdów mechanicznych, samodzielnie wychodzić oraz podejmować ważnych decyzji

Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym:

Po zakończonym zabiegu pacjent pozostaje pod opieką anesteziologa do czasu całkowitego ustąpienia działania skutków działania znieczulenia. Czas pobytu po zabiegu trwa jedną do dwóch godzin. Przez 24 godziny po zabiegu po zabiegu każdy pacjent ma możliwość stałego kontaktu z anestezjologiem.  

Leczenie zębów pod narkozą – cena

Koszt pełnego znieczulenia z udziałem zespołu anestezjologicznego wynosi 1000 zł niezależnie od długości czasu zabiegu 

Umów się na konsultację w sprawie leczenia zębów pod narkozą w Centrum Stomatologii Marident

Ul. Sielanka 18 Tarnowskie Góry | tel. 501 135 060
 
Przewiń do góry