MariDent

ENDODONCJA

CO TO JEST ENDODONCJA?

Endodoncja (Leczenie kanałowe) to dział stomatologii zajmujący się leczeniem schorzeń miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych znajdujących się w stanie zapalnym.

Miazgę możemy nazwać „sercem zęba” ponieważ znajdują się w niej naczynia oraz nerwy. Kiedy dochodzi do stanu zapalnego? W momencie gdy proces próchnicy nie zostanie zatrzymany na poziomie szkliwa oraz zębiny to dociera do miazgi, często towarzyszy temu ból przy nagryzaniu lub w reakcji na zimno/ciepło. Zmienioną zapalnie miazgę należy usunąć, a kanały korzeniowe dokładnie oczyścić z bakterii i wypełnić gutaperką.

JAK PRZEBIEGA

LECZENIE KANAŁOWE?

1. Zdjęcia rentgenowskie

Przed podjęciem leczenia wykonywane jest zdjęcie RTG zęba, w celu określenia ilości oraz przebiegu kanałów, a także oceny stanu tkanek okołowierzchołkowych. W przypadku ponownego leczenia kanałowego, mocno zakrzywionych, zagiętych kanałów lub pozostawionego złamanego narzędzia w kanale stomatolog może zlecić wykonanie tomografii komputerowej(CBCT). Dzięki obrazowi 3D łatwiej będzie można zobrazować struktury zęba niewidoczne na tradycyjnym zdjęciu rentgenowskim.

2. Usunięcie próchnicy, dostęp do chorej miazgi

W znieczuleniu miejscowym stomatolog opracowuje ubytek usuwając zmiany próchnicowe i dostaje się do komory zęba, w której znajduje się zmieniona chorobowo miazga.

3. Założenie koferdamu oraz praca pod mikroskopem

Dalsze etapy leczenia są wykonywane przy użyciu mikroskopu oraz w koferdamie. Zastosowanie mikroskopu pozwala na zwiększenie skuteczności zabiegu, uzyskanie maksymalnej precyzji przy leczeniu zębów o nietypowej strukturze anatomicznej jak również stanowi pomoc w lokalizacji dodatkowych kanałów.

Do założenia koferdamu potrzebne są 4 własne ściany zęba na których będzie się opierała klamra. Jeżeli po usunięciu zmian próchnicowych ząb został pozbawiony znacznej ilości własnych twardych tkanek zęba przed zastosowaniem koferdamu będzie konieczne wykonanie odbudowy. Polega ona na odtworzeniu ścian zęba światło utwardzalnym materiałem kompozytowym.

4. Opracowanie kanałów

Przy pomocy pilników ręcznych oraz narzędzi maszynowych stomatolog usuwa miazgę z kanałów. Następnie opracowuje je wykorzystując do tego celu endometr (urządzenie pomagające w określeniu długości kanałów), poszerza, oczyszcza z bakterii płucząc specjalnymi preparatami.

5. Wypełnienie kanałów gutaperką

W momencie gdy kanały są przygotowane (poszerzone, oczyszczone, wypłukane i osuszone) stomatolog wypełnia je gutaperką wraz z uszczelniaczem. W Centrum Stomatologii Marident wykorzystujemy system wypełniania kanałów rozgrzaną gutaperką pod ciśnieniem. Umożliwia to dotarcie materiału wypełniającego w boczne, często zakrzywione odgałęzienia kanałów.

6. Kontrolne zdjęcie rentgenowskie po wypełnieniu kanałów

W dalszej kolejności wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie zęba w celu sprawdzenia szczelności materiału wypełniającego.

7. Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Prawidłowo przeleczony ząb należy odpowiednio odbudować i zabezpieczyć aby jak najdłużej spełniał swoją funkcję i nie zaprzepaścić efektów leczenia. Jaki rodzaj odbudowy wybrać? Na to pytanie nie ma gotowej odpowiedzi. Każdy przypadek jest inny i wymaga konsultacji z lekarzem stomatologiem. 

leczenie kanałowe zęba pozwala uzyskać bardzo dobre i skuteczne rezultaty. Dzięki tej metodzie można wyleczyć chory ząb i wyeliminować ryzyko jego usunięcia.

NASI EKSPERCI OD

LECZENIA KANAŁOWEGO

Justyna Strzelecka - Piórko

Lekarz Stomatologii

Lek. Dent.

Aleksandra Franusik - Drechsler

Godziny otwarcia:

Pon. – Pt. : 8:30 – 20:00
Sob. – Niedz. : Zamknięte

Adres:

Sielanka 18, 42-680 Tarnowskie Góry