MariDent

ile szczotkować zęby zegar

Czy zęby rzeczywiście trzeba szczotkować 3 minuty?

Kiedy uczymy dzieci prawidłowej higieny jamy ustnej, chcemy zadbać o to, by wiedziały one, jak należy szczotkować zęby, aby skutecznie usuwać wszelkie zabrudzenia czy drobnoustroje. Od wielu lat nieodłączną częścią nauki pozostaje więc wskazywanie, że mycie zębów powinno zajmować około 2-3 minut. Dotyczy to nie tylko najmłodszych, ale też dorosłych, którzy niekiedy sami zapominają o tej zasadzie. Czy jednak szczotkowanie rzeczywiście powinno trwać dokładnie tyle czasu? Skąd wzięły się doskonale znane nam wszystkim 3 minuty?

Dlaczego zęby należy myć co najmniej przez 2-3 minuty?

Specjaliści w dziedzinie stomatologii szacują, że prawidłowe szczotkowanie zębów za pomocą szczoteczki elektrycznej powinno zajmować minimum 2 minuty, natomiast przy używaniu manualnej – 3 minuty. Właśnie tyle czasu potrzeba do skutecznego, dokładnego usunięcia zanieczyszczeń, drobnoustrojów oraz płytki nazębnej, co wyliczono przy założeniu stosowania właściwej techniki szczotkowania i odpowiedniej pielęgnacji każdego zęba. Wynika z tego zatem, że przy krótszym myciu zębów usunięcie wszystkich zabrudzeń jest po prostu nieosiągalne.

Dłuższe szczotkowanie zębów

Trzeba pamiętać, że 2-3 minuty mycia zębów to czas minimalny – nie powinniśmy więc ich szczotkować krócej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by robić to dłużej, jeżeli zachodzi taka konieczność. Różne osoby mają bowiem odmienne tempo szczotkowania lub rozmaite potrzeby zdrowotne, wymagające innego podejścia. Przykładowo, jeśli mamy wrażliwe dziąsła i z tego powodu używamy bardzo miękkiej szczoteczki do zębów, aby ich nie podrażniać, warto poświęcić na szczotkowanie więcej niż 3 minuty, by zatroszczyć się o skuteczne usunięcie płytki nazębnej.

Oczywiście zawsze trzeba też pamiętać o innych podstawach higieny jamy ustnej, a więc o prawidłowej technice stosowania szczoteczki, docieraniu do często pomijanych miejsc jak wewnętrzna strona uzębienia czy obszary za zębami trzonowymi, a także o myciu zębów co najmniej 2 razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku).

Dokładność szczotkowania zamiast odliczania czasu

Prawidłowe szczotkowanie zębów ma fundamentalne znaczenie dla efektywnego usuwania wszelkich zanieczyszczeń, a tym samym dla higieny jamy ustnej – odpowiedni czas mycia to zaś jedna z jego najważniejszych składowych. Nie trzeba oczywiście spędzać czasu w łazience z zegarkiem w ręku – istotna jest bowiem dokładność, a nie odliczanie sekund do końca szczotkowania. W końcu higiena jamy ustnej ma nie być przykrym obowiązkiem, lecz chronić nas przed próchnicą lub innymi dolegliwościami.

Czy zęby rzeczywiście trzeba szczotkować 3 minuty?