Implanty zębowe są znakomitą metodą uzupełniania ubytków zębowych, bez względu na to, czy chodzi o pojedynczy brakujący ząb, czy całkowite bezzębie. Nie tylko są one niezwykle trwałe i stabilne, ale też estetyczne, a przy tym doskonale tolerowane przez organizm. Decyzję o możliwości wszczepienia implantów zawsze powinien jednak podjąć specjalista, bazując przede wszystkim na stanie zdrowia pacjenta. Czynnik ten pozostaje kluczowy także dla wyboru rodzaju wypełnienia protetycznego. Implanty zębowe mogą być bowiem jedno- albo dwufazowe.
Podstawowe różnice między implantami jedno- i dwufazowymi opierają się na odmiennej budowie oraz metodzie wszczepiania, a także na wynikającym z tych kwestii czasie oczekiwania na efekt leczenia. Pierwszy z wymienionych typów wypełnień można bowiem wszczepić u pacjenta zaledwie podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Proces implantacji wypełnienia dwufazowego może natomiast zająć nawet do 6 miesięcy.
Implanty jednofazowe składają się wyłącznie ze śruby połączonej z gwintem, dzięki czemu nie ma konieczności zastosowania łącznika przed wykonaniem nadbudowy (np. korony), obecnego w wypełnieniach dwufazowych. Nieodłączną cechą wszczepiania tego rodzaju implantu pozostaje zatem niewielka inwazyjność. Śruba implantu zostaje umieszczona w zębodole, a nadbudowa może zostać wykonana od razu. W ten sposób implanty jednofazowe cechują się natychmiastowym efektem.
W przypadku implantów dwufazowych czas od pierwszej wizyty do całkowitego zakończenia leczenia może trwać nawet pół roku. Pierwszym krokiem jest chirurgiczne wszczepienie implantu, nałożenie na niego śruby zamykającej, a następnie zszycie dziąsła – zabieg może trwać od 30 minut nawet do 2 godzin. Po zakończeniu pierwszej fazy konieczne pozostaje oczekiwanie na zrośnięcie się implantu z kością, co może potrwać od 3 do 6 miesięcy, zależnie od tego, czy leczenie dotyczy szczęki, czy żuchwy. W tym czasie przeprowadza się również regularne kontrole.
W drugiej fazie dziąsło ponownie zostaje rozcięte, tym razem w celu zastąpienia śruby zamykającej gojącą. Następnie znów należy zaczekać – ok. 1-2 tygodnie – aby odpowiednio ukształtowała ona dziąsło. Dopiero wtedy możliwe jest nałożenie nadbudowy implantu zębowego.
Na pierwszy rzut oka wielu osobom może wydawać się, że implanty jednofazowe są znacznie lepszą opcją z uwagi na mniejszą inwazyjność i krótszy czas leczenia. W rzeczywistości jednak do wszczepienia tego rodzaju wypełnienia potrzebny jest bardzo dobry stan jamy ustnej; nie można go też zastosować u osób, u których doszło do zaniku kości. Co więcej, ewentualne uszkodzenia śruby wiążą się z koniecznością wymiany całego implantu.
Wszystkie te ograniczenia nie występują w przypadku implantów dwufazowych, przez co są one znacznie popularniejsze. Ponadto ich wszczepienie wiąże się z niższym ryzykiem nieprzyjęcia się wypełnienia, a w razie potrzeby wymiana nadbudowy jest dużo prostsza niż przy implantach jednofazowych. W każdym przypadku o szczegółach leczenia implantologicznego zawsze powinien jednak decydować lekarz – z myślą o jego skuteczności, trwałości implantów oraz bezpieczeństwie pacjenta.