MariDent

Implanty, licówki, korony, mosty, czyli rodzaje wypełnień protetycznych

Ubytki w uzębieniu nie tylko stanowią problem natury estetycznej, lecz także mogą pociągać za sobą znacznie poważniejsze konsekwencje, od trudności w przeżuwaniu jedzenia po deformacje kości szczęki. W zależności od stopnia uszkodzenia zębów dobiera się zatem odpowiedni rodzaj wypełnienia protetycznego, które pomoże odzyskać pełną sprawność jamy ustnej, a zarazem – piękny uśmiech.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Wyróżniamy kilka najpopularniejszych rodzajów wypełnień protetycznych, które pomagają uzupełnić ubytki zębowe:

  1. Licówki – stosowane są przede wszystkim w celach estetycznych do wyeliminowania niewielkich niedoskonałości. Mają one postać cienkich płytek porcelanowych, które mocuje się na powierzchni zębów – wcześniej należy upewnić się, że nie ma do nich przeciwwskazań i pobrać wycisk protetyczny służący do przygotowania idealnie dopasowanej licówki. Wypełnienie to stanowi świetny sposób na poradzenie sobie np. z przebarwieniami, nieodpowiednim kształtem zębów albo diastemą (przerwą między zębami).
  2. Korony – służą do odbudowy oraz wzmocnienia pojedynczego, uszkodzonego zęba. Przed nałożeniem korony (najczęściej posiadającej metalową podbudowę) konieczne jest oszlifowanie zęba, wykonanie wycisku protetycznego, a także założenie tymczasowej korony na czas przygotowywania docelowego wypełnienia. Korony zębowe stanowią element innego typu uzupełnienia protetycznego – mostu.
  3. Most protetyczny – jest to wypełnienie składające się z kilku koron, stosowane zazwyczaj przy całkowitym braku jednego lub kilku zębów. Korony mocowane są na oszlifowanych zębach (albo implantach) otaczających ubytek, a ten ostatni uzupełniany jest zębem całkowicie sztucznym (przęsłem). Do wykonania mostu konieczne jest zamocowanie go z wykorzystaniem cementu stomatologicznego.
  4. Implanty zębowe – podobnie jak mosty protetyczne, bywają wykorzystywane zwykle przy wypełnianiu przestrzeni po brakujących zębach. Różnica polega jednak na tym, że nie wymagają szlifowania zdrowego uzębienia po obu stronach ubytku – implanty zastępują bowiem korzenie nieobecnych zębów i to bezpośrednio na nich wykonuje się wypełnienie.

Rodzaj wypełnienia protetycznego powinien być zawsze dobrany odpowiednio do zakresu i charakteru ubytku zębowego, a także oczekiwań pacjenta. Ponadto licówki, korony, mosty oraz implanty mogą być wykonywane z różnorodnych tworzyw, co często ma znaczenie nie tylko dla możliwości ich zastosowania, ale też dla estetyki. W naszym gabinecie stomatologicznym w Tarnowskich Górach wsłuchamy się więc w Twoje wymagania, a zarazem weźmiemy pod uwagę wszystkie wskazania i przeciwwskazania, w rezultacie gwarantując skuteczną pomoc protetyka na najwyższym poziomie.

Implanty, licówki, korony, mosty, czyli rodzaje wypełnień protetycznych