MariDent

Implanty zębowe w ciąży – czy to bezpieczne?

Implanty zębowe w ciąży – czy to bezpieczne?

Planujesz wszczepienie implantu stomatologicznego, ale jesteś w ciąży? Zastanawiasz się, czy to bezpieczny moment na taki zabieg? Ciąża to czas, w którym kobieta szczególnie powinna dbać o swoje zdrowie i rozwój dziecka. W związku z tym wszelkie procedury medyczne, w tym implantacja, powinny być starannie przemyślane. Decydując się na implanty zębów w ciąży, należy rozważyć wszystkie za i przeciw – poznasz je w tym artykule.

Czy implantacja zębów w ciąży jest bezpieczna?

Implanty zębowe są popularnym rozwiązaniem w przypadku braków uzębienia w wyniku urazu, choroby przyzębia lub innych problemów zdrowotnych. Są trwałe, wytrzymałe i estetyczne, ale ich wszczepianie wymaga starannego przygotowania i wiąże się z zastosowaniem diagnostyki radiologicznej, znieczulenia, a często też antybiotykoterapii i farmakoterapii przeciwbólowej po zabiegu. Ten chirurgiczny zabieg przeprowadzony przez doświadczonego lekarza jest w pełni bezpieczny, ale ciąża wprowadza dodatkowe czynniki ryzyka, które należy wziąć pod uwagę.

Sama procedura implantacji zębów może powodować stres u Pacjentki, tym samym negatywnie wpływając na ciążę. Wszczepienie implantu wiąże się też z ryzykiem infekcji. W ciąży układ odpornościowy kobiety jest bowiem osłabiony, co zwiększa ryzyko zakażeń, które mogą wpłynąć na rozwój płodu. Zagrożeniem dla rozwijającego się dziecka mogą być też niektóre leki stosowane w trakcie implantacji.

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dotyczącej leczenia stomatologicznego w ciąży, niezwykle istotna jest więc konsultacja z dentystą oraz ginekologiem prowadzącym ciążę. Specjaliści mogą wspólnie ocenić ryzyka i korzyści związane z zabiegiem oraz zaproponować najbezpieczniejsze rozwiązania.

Alternatywa dla kobiet w ciąży, czyli nieinwazyjne metody uzupełnienia ubytków zębów

Implanty zębowe są ogólnie bezpieczne, ale w ciąży wiążą się z pewnym ryzykiem. Na szczęście w stomatologii istnieje wiele alternatyw poprawiających zarówno estetykę, jak i zdrowie zębów. Pacjentki często decydują się między innymi na korony wykonane z cyrkonu, cermetów czy ceramiki, tymczasowe protezy zatrzaskowe lub mosty dentystyczne, które mogą zastąpić brakujący ząb bez konieczności wszczepiania implantu. Aby dowiedzieć się więcej na temat dentystycznych zabiegów bezpiecznych dla kobiet w ciąży, zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Tarnowskich Górach.

Implanty zębowe w ciąży – czy to bezpieczne?