MariDent

Jak prawidłowo dobrać szczoteczkę do zębów?

Mycia zębów uczymy się od wczesnych lat – już od przedszkola prowadzone są zajęcia edukacyjne z obszaru higieny jamy ustnej. Jednak nawet dorosłym trudno jest wybrać prawidłowo najważniejsze narzędzie do czyszczenia. Na rynku znajdziemy wiele szczoteczek do zębów w różnych przedziałach cenowych. Czym kierować wybierając tę najbardziej pasującą do naszych potrzeb?

Podstawowy podział szczoteczek do zębów

Wśród szczoteczek manualnych podstawowym rozróżnieniem są twardość włosia oraz wiek użytkownika. Dziecięce produkty zazwyczaj mają główkę czyszczącą do 2,5 cm, a te przeznaczone dla dorosłych – do 3 cm. Włosie możemy wybrać miękkie – dla osób z chorobami przyzębia lub nadwrażliwością, średnie – zazwyczaj stosowane, a także twarde – dla tych, którzy borykają się z nadmiernym gromadzeniem kamienia nazębnego.

Pierwsza szczoteczka – dlaczego warto?

Zapoznawać dziecko ze szczoteczką warto już w momencie pojawienia się pierwszych mleczaków. Małe, delikatne szczoteczki do zębów przeznaczone dla najmłodszych znacznie ułatwiają rodzicom pielęgnację jamy ustnej malucha, a atrakcyjne wizualnie kolory i kształty czynią z nauki higieny dobrą zabawę.

Giętkość i profil – zwróć uwagę na te parametry przy wyborze szczoteczki

Choć obecnie popularnością cieszą się szczoteczki ekologiczne (np. wykonane z bambusa lub drewna), to plastikowe produkty łatwiej wyposażyć w dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest elastyczna główka. Możliwość dostosowania jej położenia, a także do mocy nacisku znacznie ogranicza dyskomfort związany ze zbyt mocnym użyciem, tym samym minimalizując przypadkowe uszkodzenia dziąseł. Ten typ szczoteczki rekomendowany jest szczególnie osobom z nadwrażliwością i skłonnościami do występowania krwawienia.

Aby dostać się do trudnodostępnych miejsc, warto wybrać profilowaną szczoteczkę, dzięki której bez trudu wyczyścisz trzonowce.

Szczoteczka elektryczna – soniczna czy obrotowa?

Oprócz manualnych szczoteczek można zdecydować się na zakup urządzenia elektrycznego do mycia zębów. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób borykających się z nadmiarem płytki nazębnej. Zarówno modele soniczne, jak i obrotowe charakteryzują się wyższą skutecznością oraz dokładnością mycia zębów.

Jeśli nie wiesz, jaka szczoteczka będzie odpowiednia dla Ciebie – porozmawiaj z lekarzem stomatologiem lub higienistką w trakcie wizyty w gabinecie MariDent w Tarnowskich Górach.

Z pewnością otrzymasz wiele przydatnych wskazówek w oparciu o Twoje indywidualne, rzeczywiste potrzeby.

Jak prawidłowo dobrać szczoteczkę do zębów?
Przewiń do góry