Zęby mądrości, często nazywane też “ósemkami”, pojawiają się u bardzo wielu z nas, choć nie u każdego. Wyrastają one jako ostatnie ze wszystkich zębów stałych i stanowią swoistą pozostałość po naszych przodkach, których szczęka oraz żuchwa były nieco większe. Dziś jednak zęby mądrości, jeśli się pojawią, bardzo często nie mają wystarczająco dużo miejsca do prawidłowego rozwoju, co doprowadza do ich zatrzymania w kości szczękowej, pod linią dziąsła albo nierównego bądź niepełnego wyrośnięcia. To z kolei bywa przyczyną dolegliwości bólowych oraz obrzęku.
Pojawienie się zębów mądrości najczęściej następuje mniej więcej pomiędzy 16. a 25. rokiem życia i niekiedy nie powoduje żadnych problemów. Czasem jednak ich nieprawidłowy wzrost prowadzi do niewłaściwego stłoczenia się sąsiedniego uzębienia lub bolesnych kłopotów z rozwojem ich samych. “Ósemki” mogą bowiem rosnąć pod nienaturalnym kątem albo nie wysunąć się całkowicie z tkanki dziąsła – nie tylko bywa to źródłem bólu i obrzęku, ale też przyczynia się do gromadzenia się w tej okolicy pozostałości jedzenia trudnych do usunięcia szczoteczką. To z kolei może prowadzić do próchnicy czy infekcji; w niektórych przypadkach nieodpowiedni wzrost zębów mądrości powoduje bóle całej szczęki lub nawet głowy.
Co więcej, “ósemki”, które się nie wyrżnęły, także mogą okazać się źródłem dolegliwości bólowych, natomiast ucisk na sąsiednie zęby czasem przyczynia się do ich przesunięcia, a w konsekwencji – do potrzeby leczenia ortodontycznego.
Z racji częstych problemów pojawiających się w obrębie “ósemek” ich usuwanie stało się rutynowym zabiegiem przeprowadzanym w gabinetach dentystycznych. Najlepiej wykonywać je u osób w wieku od 16 do 20 lat, zanim jeszcze dojdzie do poważniejszych kłopotów. Wśród wskazań do ekstrakcji zębów mądrości wymienić można:
Usuwanie “ósemek” odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, aby znacznie zredukować bądź wyeliminować dyskomfort podczas zabiegu. Chirurg stomatologiczny nacina dziąsło, odsłania okolicę zęba, a następnie usuwa go wraz z ewentualnymi strukturami kostnymi utrudniającymi dostęp do niego. Po zakończonej procedurze rana jest zszywana, lekarz przykłada gazę w celu zatrzymania krwawienia; szwy pozostawia się w jamie ustnej najczęściej na ok. 7 dni. Koniecznie trzeba też przestrzegać wytycznych przekazywanych przez dentystę nt. postępowania po zabiegu.
W naszym gabinecie stomatologicznym w Tarnowskich Górach przeprowadzamy zabiegi usuwania zębów mądrości, dbając zarówno o skuteczność procedury, jak i komfort Pacjenta. Wykonujemy dokładną diagnostykę z zastosowaniem m.in. RTG panoramicznego czy tomografii komputerowej, a następnie – jeśli zachodzi konieczność ekstrakcji “ósemki” – pomagamy w eliminacji problemu. Dokuczają Ci bolesne zęby mądrości? Umów się na wizytę!