MariDent

leczenie laserowe w stomatologii

W jakich przypadkach można wykorzystać leczenie laserowe w stomatologii?

Laserowe leczenie zębów zmienia oblicze stomatologii, sprawiając, że wizyty u dentysty stają się bardziej komfortowe oraz mniej stresujące. Dzięki niemu specjaliści mogą sprawniej przeprowadzać zabiegi, przy czym robić to precyzyjnie. Jego dużym atutem dla pacjentów jest też krótki czas gojenia ran. Na czym polega leczenie laserem i w jakich sytuacjach dokładnie znajduje zastosowanie?

Czym jest leczenie laserowe zębów i jakie ma zalety?

Laserowe leczenie polega na wykorzystaniu skoncentrowanej wiązki światła o określonej długości fali do niwelowania różnorodnych problemów stomatologicznych. W zależności od rodzaju lasera, jego działanie może mieć różne właściwości, między innymi tnące, koagulujące lub biostymulujące.

Opisywana, nowoczesna metoda leczenia ma wiele zalet. Z perspektywy stomatologa zapewnia dokładność oraz dobrą widoczność pola zabiegowego, dzięki wyeliminowaniu krwawienia i zachowaniu sterylności. Z kolei dla pacjentów wiąże się z mniejszym bólem oraz dyskomfortem, skróconym czasem rekonwalescencji po zabiegu dentystycznym, zminimalizowanym ryzykiem wystąpienia powikłań, jak również w wielu przypadkach brakiem konieczności przyjmowania antybiotyków.

Dziedziny stomatologii, w których wykorzystuje się leczenie laserowe

  1. Diagnozowanie i leczenie próchnicy

    Dzięki laserowi specjaliści są w stanie dokładnie namierzyć próchnicę, w tym też tę niewidoczną gołym okiem, usunąć zmiany, jak również stare wypełnienia. W trakcie tego typu zabiegu nie ma konieczności stosowania znieczulenia, a nieprzyjemne wibracje, odgłosy czy przegrzewanie się tkanek zęba – są wyeliminowane. Sprawia to, że ta innowacyjna metoda jest szczególnie przydatna dla pacjentów z nadwrażliwością. Dodatkową jej zaletą są właściwości antybakteryjne lasera chroniące przed ponownym powstawaniem próchnicy w leczonym miejscu.

  2. Kanałowe leczenie zębów

    Laster może być zastosowany także w endodontycznym leczeniu zębów. Z powodzeniem służy bowiem do diagnostyki stanu zapalnego miazgi, usunięcia zakażonej tkanki z systemu korzeniowego, dezynfekcji kanałów, a nawet zabezpieczania ich poprzez zastosowanie wypełnienia. Co więcej, laser stymuluje szybkie gojenie się tkanek i zmniejsza dolegliwości pozabiegowe, co jest istotne dla komfortu pacjenta.

  3. Choroby przyzębia

    Za pomocą skupionej wiązki światła można też skutecznie wyleczyć choroby przyzębienia, na przykład zapalenie dziąseł czy paradontozę. Laser pozwala bowiem na usunięcie bakterii z kieszonek dziąsłowych, a także oczyszczenie korzenia zęba z kamienia.

  4. Chirurgia tkanek miękkich

    Procedury z zakresu chirurgii, takie jak podcięcie wędzidełka języka, odsłonięcie implantów, wycięcie guza, brodawczaka, włókniaka czy innej zmiany w tkance miękkiej, przygotowanie pola protetycznego, nacięcie ropnia i nie tylko – także mogą zostać przeprowadzone z użyciem lasera.

Szukasz dobrego stomatologa na Śląsku, który wykona leczenie kanałowe, podcięcie wędzidełka czy inny zabieg za pomocą lasera? Zapraszamy do MariDent w Tarnowskich Górach, czyli kliniki stomatologicznej wyposażonej w nowoczesny sprzęt, a także stawiającej na wygodę i zdrowie pacjentów.

W jakich przypadkach można wykorzystać leczenie laserowe w stomatologii?