MariDent

Płyn do płukania ust

Płyn do płukania ust – z alkoholem czy bez?

Nawet jeśli przykładamy dużą wagę do codziennego szczotkowania, a także nitkowania zębów, poświęcając tym czynnościom odpowiednią ilość czasu oraz dbając o ich dokładność, bywa tak, że nie jesteśmy w stanie dotrzeć do szczególnie trudno dostępnych miejsc. Właśnie dlatego obok szczoteczki i nici dentystycznej w łazience powinien znaleźć się również płyn do płukania ust. To doskonałe rozwiązanie wspierające prawidłową higienę jamy ustnej na co dzień – na rynku dostępnych jest jednak bardzo wiele płukanek, które dzielą się na te z alkoholem oraz niezawierające go. Jaki wariant wybrać?

Korzyści z używania płukanek do ust

Regularne stosowanie płynu do płukania pomaga w usuwaniu resztek pokarmowych oraz drobnoustrojów, które mogą być przyczyną pojawienia się próchnicy albo chorób dziąseł. Płukanka dociera nawet do trudno dostępnych przestrzeni, a dzięki zawartości różnorodnych, dobroczynnych składników jak związki antybakteryjne, fluor czy mentol pomaga w dbaniu o jamę ustną oraz usuwa nieprzyjemny zapach. W składzie płynów do płukania nierzadko można znaleźć też etanol, czyli alkohol. Jego obecność wynika z właściwości odkażających, na pierwszy rzut oka mogących przydać się w walce z bakteriami. W rzeczywistości jednak zawartość alkoholu zwykle przynosi więcej szkody niż pożytku.

Płyn z alkoholem lub bez – jaki wybrać?

U wielu osób płukanki z alkoholem powodują dyskomfort w jamie ustnej, a także zbyt intensywny zapach, ale następstwa stosowania takich produktów mogą być znacznie poważniejsze. Etanol obecny w płynie może bowiem podrażniać błonę śluzową jamy ustnej, a więc naturalną barierę ochronną, prowadząc w ten sposób do stanów zapalnych. Co więcej, alkohol utrudnia też naturalne nawilżanie śluzówki, co powoduje suchość w ustach i zmniejsza ochronę przed chorobami dziąseł oraz próchnicą, natomiast obniżanie przez niego pH jamy ustnej może skutkować stopniową erozją szkliwa.

Jednocześnie warto pamiętać, że przy korzystaniu z płynów do płukania z alkoholem niewielka jego ilość przedostaje się do organizmu poprzez błonę śluzową. Właśnie dlatego takich płukanek bezwzględnie nie mogą używać dzieci, kobiety w ciąży ani osoby będące w trakcie terapii choroby alkoholowej. Znacznie lepszym wyborem w każdym przypadku będzie postawienie na płyn bez alkoholu. Na rynku dostępne są ich bardzo różnorodne warianty, w tym specjalnie przeznaczone dla najmłodszych albo osób o szczególnych potrzebach zdrowotnych.

Przy okazji wizyty w gabinecie stomatologicznym Marident w Tarnowskich Górach pomożemy wybrać odpowiedni płyn do płukania dostosowany do indywidualnych wymagań, a także odpowiemy na wszelkie pytania. Zapraszamy!

Płyn do płukania ust – z alkoholem czy bez?