MariDent

szczotkowanie zębów

Techniki prawidłowego szczotkowania zębów

Szczotkowanie zębów jest podstawowym elementem codziennego dbania o higienę dla każdego z nas. To wręcz rutynowa czynność, dlatego wiele osób nie przywiązuje dużej wagi do tego, w jaki sposób czyści swoje uzębienie szczoteczką. Prawidłowe szczotkowanie ma jednak ogromne znaczenie dla skutecznego usuwania resztek jedzenia, płytki nazębnej oraz kamienia, a tym samym dla zapobiegania rozwojowi rozmaitych chorób. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje kilka technik prawidłowego korzystania ze szczoteczki manualnej, które sprawdzają się w odmiennych przypadkach.

Jakie są techniki mycia zębów i która jest najskuteczniejsza?

Ważne przy właściwej higienie jamy ustnej jest dopilnowanie odpowiedniego czasu szczotkowania, o którym wspominaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Mycie zębów powinno zajmować minimalnie ok. 3 minuty przy szczoteczce manualnej i opierać się na zmienianiu czyszczonego kwadrantu jamy ustnej co ok. 30 sekund. Przed szczotkowaniem trzeba też wykorzystać nić dentystyczną, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Dopiero wtedy możemy użyć szczoteczki, posługując się jedną z podstawowych technik.

  1. Okrężna – to jedna z najpopularniejszych metod, której uczone są dzieci ze względu na łatwość jej wykorzystywania. Opiera się ona na wykonywaniu ruchów okrężnych szczoteczką ustawioną pod kątem prostym do powierzchni zębów. Powierzchnie żujące uzębienia czyści się zaś ruchami poziomymi (szorowaniem). Jest to metoda odpowiednia dla dzieci, ale w przypadku dorosłych może doprowadzić do uszkodzenia dziąseł.
  2. Wymiatająca – druga z technik cieszących się największą popularnością. Szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów, zaczynając od linii dziąseł, a następnie ruchem wymiatająco-okrężnym usuwać zabrudzenia w kierunku koron zębów; na powierzchniach żujących stosuje się ruchy okrężne. Choć technika wymiatająca jest bardzo popularna, okazuje się nieskuteczna w pielęgnacji kieszonek dziąsłowych oraz niewskazana przy stanach zapalnych.
  3. Rowkowa (metoda Bassa) – uznawana za najskuteczniejszą ze wszystkich technik, choć nie jest tak popularna, jak dwie poprzednie. Pozwala efektywnie zadbać o higienę zębów oraz miejsc ich styku z dziąsłami i opiera się na wykonywaniu delikatnych ruchów wibrujących szczoteczką ustawioną pod kątem 45 stopni przy linii dziąseł. Okrężnymi ruchami czyści się natomiast powierzchnie żujące.

Wybór odpowiedniej metody szczotkowania

Poza wymienionymi istnieją też znacznie mniej popularne, często powiązane z nimi techniki szczotkowania, ale wybór optymalnej zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami zdrowotnymi oraz preferencjami. Warto więc skonsultować się ze stomatologiem, takim jak eksperci z naszego gabinetu stomatologicznego w Tarnowskich Górach, który pomoże w wybraniu idealnej metody dbania o higienę jamy ustnej.

Techniki prawidłowego szczotkowania zębów