MariDent

szczotkowanie po posiłku

Czy zęby należy myć od razu po posiłku?

Każdy z nas wie, że zęby należy myć minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Kiedy jednak pada pytanie, jaką szczoteczkę wykorzystywać, kiedy dokładnie szczotkować i jak należy to robić, odpowiedzi bywają różne. To zaś kluczowe kwestie, jeśli chodzi o zadbanie o zdrowie jamy ustnej oraz estetyczny uśmiech. Wiele osób jest choćby przekonanych, że w kwestii szczotkowania im prędzej, tym lepiej, a najlepiej od razu po posiłku. Czy to prawda?

Kiedy należy myć zęby?

Odpowiedź na postawione pytanie brzmi: nigdy bezpośrednio po posiłku. Związane jest to z wahaniami poziomu pH w jamie ustnej, czyli odczynu określającego kwasowość albo zasadowość tego środowiska. Odczyn pH równy 7 oznacza, że jest ono obojętne, nie wpływa więc w żaden sposób na zęby. Kiedy jednak cokolwiek jemy, pH w ustach ulega znacznemu obniżeniu, czasami nawet do wartości 2,5. Oznacza to, że środowisko otaczające zęby staje się kwasowe, co jest jednym z największych wrogów szkliwa.

Kwasowe środowisko powoduje bowiem demineralizację szkliwa, co z kolei może prowadzić do rozwoju próchnicy. Myjąc zęby bezpośrednio po posiłku, wcale ich zatem nie chronimy, lecz utrzymujemy i rozprzestrzeniamy niekorzystne pH po całej jamie ustnej. Należy zatem pamiętać o tym, że szczotkowanie powinniśmy zaczynać co najmniej po 30 minutach od zakończenia posiłku.

Szczotkowanie zębów przed snem – kluczowe dla zdrowia jamy ustnej

Od najmłodszych lat jesteśmy przyzwyczajani do tego, by myć zęby po każdym posiłku. Jeśli jednak z jakiegoś powodu tego nie praktykujemy, warto pamiętać, że najważniejsze jest wieczorne szczotkowanie. Dlaczego? Wynika to z faktu, że w nocy produkujemy znacznie mniej śliny niż w ciągu dnia, a jej zadaniem jest neutralizowanie zamieszkujących naszą jamę ustną bakterii. Z tego powodu bez wieczornego mycia zębów doprowadzamy do znaczącego namnażania się szkodliwych drobnoustrojów.

Prawidłowa technika mycia zębów

Gdy wiemy już, kiedy należy myć zęby, warto zastanowić się, jak robić to prawidłowo. Pamiętajmy, że nie liczy się siła, lecz technika. Ze szczoteczki możemy korzystać na różne sposoby, zależnie od indywidualnych preferencji, a także stanu zdrowia. Nie zapominajmy również o minimalnym czasie szczotkowania oraz innych elementach dbania o higienę jamy ustnej jak używanie nici dentystycznej czy płynu do płukania ust.

Jeśli masz pytania dotyczące czasu i techniki mycia zębów, zadaj je stomatologowi, odwiedzając nasz gabinet stomatologiczny Marident w Tarnowskich Górach. Służymy swoją wiedzą oraz doświadczeniem.

Czy zęby należy myć od razu po posiłku?